Gmina Nadarzyn

Nadarzyn (do 1952 gmina Młochów) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.

Środowisko naturalne

Środowisko naturalne

Nasze środowisko

Nasze środowisko

Kostowiec

Kościół w Kostowcu

Historia

Środowisko

Statut i Deklaracja

 • STATUT STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ GMINY NADARZYN

  Więcej

Aktualności

 • 80 Rocznica zbrodni katyńskiej. Feliks Kołacz

  W tym roku obchodzimy równą, 80-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a 13 kwietnia, został uchwalony 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

  W związku z tym, pragniemy przypomnieć, iż wśród ofiar zbrodniarzy z NKWD, znaleźli się również mieszkańcy Gminy Nadarzyn. Do tej pory, w ramach programu "Ocalić od zapomnienia..." Dęby Pamięci na terenie naszej gminy, posadzono dla pięciu zamordowanych.
  W 2010 roku, z inicjatywy uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej w Kostowcu, Dąb Pamięci na terenie przyszkolnym, posadzono dla aspiranta Policji Państwowej Wiktora Piętki.
  Natomiast w 2015 oraz 2018 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Nadarzyn i staraniom Ryszarda Zalewskiego, dęby na terenie parku nadarzyńskiego rynku, posadzono kapitanowi Wojska Polskiego, Zdzisławowi Krupkowskiemu, aspirantowi Policji Państwowej Bronisławowi Pobożemu, majorowi Wojska Polskiego, Józefowi Krasuckiemu oraz aspirantowi Policji Państwowej, Franciszkowi Olosiowi.

  Obecnie Ryszard Zalewski odnalazł dokumenty kolejnego mieszkańca Gminy Nadarzyn, zamordowanego przez enkawudzistów, Feliksa Kołacza (1910 - 1940), którego życiorys, chociaż może jeszcze nie pełny, już teraz chciałby przedstawić.

  Feliks Kołacz, był synem Jana i Marianny z domu Głuszek. Urodził się 7 listopada 1910 roku, według kalendarza juliańskiego, a 20 listopada według gregoriańskiego, w  Grabowie (obecna nazwa Grabówka), w gajówce - siedlisku leśnym (chutor), w lasach Młochowskich. Najbliższy rejon wsi Młochów i Krakowiany, obecnie znajdujących się w Gminie Nadarzyn. Według aktu metrykalnego nr 122 z roku 1910, został ochrzczony w kościele żelechowskim, parafii Ojrzanów. Wtedy obejmowała ona swoim zasięgiem również Młochów.

  Ojciec Jan, pracował jako leśnik – strażnik leśny/gajowy. Matka Marianna Głuszek, wychowywała sześcioro dzieci. Po Wielkiej Wojnie przeprowadzili się do Nadarzyna. Ojciec zmarł w 1932 roku, w wieku 45 lat. Pochowany został na cmentarzu w Nadarzynie. Matka zmarła w 1969 roku i również została pochowana w Nadarzynie.
  W Nadarzynie mieszkali też dziadkowie i dalsza rodzina Feliksa.
  Rodzeństwo Feliksa, to trzech braci i dwie siostry.
  Starszy brat Tadeusz, zamieszkał i ożenił się w Nadarzynie, w roku 1936 (Feliks był świadkiem na jego ślubie).
  Brat Edward mieszkał i pracował w Pruszkowie, w szpitalu na Wrzesinku. Miał dwie córki (szukam kontaktu!)
  Natomiast ostatni z braci Franciszek, mieszkał w Warszawie, gdzieś przy ówczesnej ul. Świerczewskiego, dziś Al. Solidarności. Zmarł pod koniec lat 70-tych XX wieku.
  Pierwsza z sióstr miała na imię Genowefa. Urodziła się w 1926 roku i mieszkała w Nadarzynie. Jej mężem był stolarz, Kazimierz Szmel. Mieszkali przy ul. Plantowej.
  O drugiej siostrze wiadomo na razie niewiele poza tym, że miała trzy córki. Gdyby ktoś miał więcej informacji na ten temat, jak miała na imię, za kogo wyszła za mąż etc. proszony jest również o kontakt z autorem artykułu!

  Źródło: Nadarzyn.tv
  Więcej

  Czytany 248 razy
 • Życzenia świąteczne

  Zdrowych, spokojnych świąt Narodzenia Jezusa. Aby w Państwa rodzinie świeciła w całym roku gwiazda betlejemska. Wszystkiego dobrego życzy Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Nadarzyn.

  Czytany 566 razy
 • Mieszkańcy oczekują na konkrety

  Mieszkańcy oczekują na konkrety ze strony Wójta i Rady Gminy Nadarzyn w sprawie funkcjonowania na terenie Nadarzyna sortowni odpadów P.U. Hetman.

  Wydanie dość ogólnego postanowienia przez Wójta Gminy Nadarzyn o negatywnej opinii dla instalacji przetwarzania odpadów prowadzonej przez P.U. Hetman w Nadarzynie nie zadowala mieszkańców. Blisko 200 mieszkańców wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Nadarzyn złożyło pismo w dniu 9 października 2019 r, do Wójta Gminy Nadarzyn oraz Rady Gminy i zwróciło się o podjęcie skutecznych działań, w tym uzupełnienie postanowienia o argumenty przemawiające przeciwko lokalizacji instalacji do przetwarzania odpadów przy ul. Turystycznej w Nadarzynie.

  Treść pisma w załączeniu.  Głosy poparcia można przesyłać na adres mailowy:

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Wystarczy pobrać i wydrukować załączony formularz, podpisać się na nim i wysłać jego skan e-mailem na w/w adres e-mail lub wysłać także na w/w adres zapytanie „mam podpis/podpisy – gdzie i jak je dostarczyć ?„.
  Formularz

  Liczymy na Was
  Apelujemy również do mieszkańców, aby zgłaszali wszelkie uciążliwości związane z funkcjonowaniem sortowni odpadów na ul. Turystycznej w Nadarzynie do:

    1) WIOŚ, Delegatura w Radomiu, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        Telefon interwencyjny: w dni robocze (poniedziałek-piątek) od 15:30 do 7:30 oraz Soboty, Niedziele i święta
        całodobowo:
        Kontakt interwencyjny tel.: 692 495 847
    2) Referat Ochrony Środowiska w UG Nadarzyn, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
        Tel.: 22 729 81 85 wew. 140,141,142,143,144,145


  Za każdym razem kopię zgłoszenia prosimy o przesłanie na podany adres stowarzyszenia.

  Stowarzyszenie Przyjaciół
  Gminy Nadarzyn  Czytany 643 razy
 • Zaproszenie


  Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Nadarzyn

  Zaprasza na
  Grilla sąsiedzkiego na luzie

  Data: 7 września 2019r.
  Czas : 16:00-22:00 .
  Miejsce: ul. Komorowska 43

  Celem imprezy jest:
  • wspólne grillowanie;
  • sąsiedzka biesiada;
  • wzajemne poznanie się mieszkańców, • rozmowa i miłe spędzenie czasu.
  Zajęci codziennymi sprawami często nie zwracamy uwagi na pielęgnowanie wspólnotowości i dobrych kontaktów sąsiedzkich. Spotkanie przy grillu pomoże nam się zintegrować. Można będzie też porozmawiać o tym co nas cieszy i co „boli”.
  • Porozmawiamy również o brzydko pachnącym problemie, który co jakiś czas nie daje nam o sobie zapomnieć...
  • O wysoki poziom artystyczny zadbają nasi goście specjalni:

  WITOLD MATULKA – sławny tenor i śpiewak operetkowy i jego goście:

  SYLWIA KNAP – sopran

  MARIUSZ RUTKOWSKI - pianino

  Na "Grilla sąsiedzkiego na luzie" zapraszamy wszystkich pozytywnie nastawionych do życia mieszkańców naszej gminy
  Poznajmy się, porozmawiajmy i pośpiewajmy

  www.spgn.org.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  tel. 505 506 856 *) mBank: 19 1140 2004 0000 3302 7657 9369
  *) pon. do piątek, w godz. 17.00 – 20.00

  Czytany 752 razy
 • Zaproszenie

  Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Nadarzyn
  Zaprasza
  Na

  Grilla sąsiedzkiego na luzie

  Data: 29 czerwca 2019r.
  Czas : 17:00-21:00.
  Miejsce: ul. Kasztanowa 35 w Nadarzynie (Osiedle NSM).

  Celem imprezy jest:

  • • wspólne grillowanie;
  • • sąsiedzka biesiada;
  • • wzajemne poznanie się mieszkańców,
  • • rozmowa i miłe spędzenie czasu.
   Zajęci codziennymi sprawami często nie zwracamy uwagi na pielęgnowanie wspólnotowości i dobrych kontaktów sąsiedzkich. Spotkanie przy grillu pomoże nam się zintegrować. Można będzie też porozmawiać o tym co nas cieszy i co „boli”.
  • • Porozmawiamy również o brzydko pachnącym problemie, który co jakiś czas nie daje nam o sobie zapomnieć...

  Na "Grilla sąsiedzkiego na luzie" zapraszamy wszystkich pozytywnie nastawionych do życia mieszkańców naszej gminy

  Poznajmy się, polubmy, porozmawiajmy
  :-)

  Czytany 799 razy

Fani SPGN na Facebook

Kontakt

Telefon: 505 506 856
Kontakt: poniedziałek - piątek, 17:00-20:00
E-mail: biuro@spgn.org.pl


 

RACHUNEK BANKOWY

Numer rachunku bankowego SPGN:
19 1140 2004 0000 3302 7657 9369
mBank

Obecnie przeglądają stronę

Odwiedza nas 241 gości oraz 0 użytkowników.